عروسک دستکشی

عروسک دستکشی یک از انواع عروسک های نمایشی است و نوعی عروسک نمایشی (پاپت)محصوب میشود. دهان این عروسک ثابت است و فقط دستان انها تکان میخورد. به وسیله انگشتان و به اندازه کف دستان تا مچ است. که ازعروسک‌های محبوب بچه‌هاست چرا که می‌توانید در اجرای نمایش‌های عروسکی از آن‌ها استفاده کنید و و از حرکت دادن عروسک‌ها به وسیله دست هایشان لذت می‌برند.
عروسک دستکشی عروسکی است که همانند دستکش دست عروسک گردان داخل آن قرار می گیرد و دست عروسک گردان می‌تواند سر و دستان عروسک را بازی دهد عروسکهای دستکشی دارای دو بخش هستند سر عروسک و بدن عروسک که هر کدام را می توان با تکنیک های خاص به خود ساخت.

عروسکهای دستکشی می‌توانند پا داشته باشند و در مواقعی که لازم نیست میتوان آنها را برداشت در این شیوه نمایش عروسک چون عروسک از عروسک گردان فاصله زیادی دارد به همین ترتیب متوانید عروسک‌گردانی راحتتری داشته باشید به همین دلیل این نوع عروسک گردانی برای کودکان بسیار راحتر است.

بهتر است برای اینکه شخصیت های نمایشی مان رو پیدا کنیم ابتدا نمایشنامه را مطالعه کنیم و شخصیت هایی را که می خواهند به عنوان شخصیت‌های عروسکی باشند را انتخاب کرده و اول با یک نقاشی ساده شروع کنیم.

بعد در حین خواندن نمایشنامه می‌توان به جزئیات رسید مثلاً عینک مثلاً عصا مثلاً گوشی یک پزشک در نمایشنامه می‌توان با توجه به شخصیت سازی نمایشنامه‌نویس هر عروسک را طراحی کرد ضمن اینکه موضوع و تم نمایشنامه نیز بر طراحی و ساخت عروسک بسیار تاثیر دارد مثلاً در عروسی در نمایشنامه هایی که مخاطب آن بزرگسالان هستند رنگها و طراحی باید کمی تیره تر و شخصیتها کمی رئال تر باشند اما برای کودکان می توانیم رنگ های شاد تر استفاده کنیم برای نمایشنامه هایی که میتوان از عروسک دستکشی استفاده کرد بهترین گزینه عروسک گردانان کودک هستند برای نمایش هایی که در مدرسه و مهدکودک اجرا می‌کنند عروسک دستکشی می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای بچه ها باشد

محقق و نویسنده رضوان سنجابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *