عروسک تاپ تیبل(تیبل تاپ)

 عروسک تاپ تیبل یا تیبل تاپ نوعی عروسک نمایشی است که به ان عروسک رومیزی هم میگویند و به وسیله باطوم ها از پشت کنترل میشوند تیبل تاپ عروسکی است که برای حرکت دادن آن به دو یا چند عروسک گردان نیاز است. این مدل عروسک نمایشی بیشتر برای تئاتر مورد توجه قرار گرفته است . در این شیوه نمایشی گاهی اوقات عروسک‌گردان پنهان می‌شود و گاهی اوقات عروسک‌گردان دیده می‌شود باتوجه به میزانسن و تفکر کارگردان این انتخاب صورت میگیرد.

این عروسک را با متریال های متفاوتی می سازند بیشتر این عروسک را با اسفنج می سازند و تمام بدنه این عروسک دارای مفصل است  پاها، کمر باسن و سر عروسک در اغلب این عروسک ها دارای تحرک است. به دلیل این تحرک عروسکی زنده‌تری داریم گاهی اوقات این عروسک‌ها را پلک زن و گاهی اوقات فک زن هم می‌سازند اما بیشترین خاصیت این مدل عروسک ها تحرکات بدنی با جزئیات زیاد است که می‌توان به این دلیل زنده تر باشد  تمام جزئیات بدن آن را شبیه به یک انسان می تواند تکان بخورد و به بیننده یا مخاطب القاء حس بیشتری دهد.

عروسک تاپ تیبل یا عروسک رومیزی عروسک هایی هستند که بیشتر پشت سر، پشت دست‌ها پشت کمر و پاهای آنها به میله  وصل است و عروسک گردان آنها را با دست میگیرد و تکان میدهد این عروسک ها را می توان روی میز با دکوری خاص حرکت داد و می توان در ابعاد بزرگتر آنها را روی  زمین نیز گذاشت.

این شیوه عروسک برای کارهای گروهی به خصوص برای دانش‌آموزان و اجرا کردن آن توسط دانش آموزان جذاب است زیرا می‌توانند با همدیگر به هماهنگی رسیده و عروسک را تکان دهند اما اینکه گفتیم دانش‌آموز دلیل بر این نیست که این عروسک‌ها عروسک‌گردانی ساده‌ای دارند بلکه عروسک گردانی و صداپیشگی اینگونه عروسک ها بسیار سخت است عروسک های تاپ تیبل در نمایش ها بسیار جذاب است و کارگردانی ، دکور ،طراحی صحنه و نورپردازی به این گونه تئاتر بسیار کمک می‌کند و کارگردان باید با هارمونیه زیبایی این عروسکها را در صحنه نقش آفرینی کند .

درایران نیز عروسک های تاپ  تیبل بسیار مورد توجه عروسک سازان حرفه‌ای و کارگردانان حرفه‌ای  نمایش عروسکی نیز هستند بسیاری از نمایش هایی که در جشنواره های نمایشی  جوایز بزرگ را دریافت می‌کنند عروسک های تاپ تیبل هستند به دلیل زیبایی در روی صحنه و داشتن حرکات هایی انسان نما …..این عروسک ها را می توان با چوب ، پاپیه ماشه، مقوا، یونولیت اسفنج، پارچه، نیز  ساخته شوند طراحی در این نوع عروسک ها بسیار مهم است بیشتر به این مدل عروسک ها  بیشتر عروسک های تئاتر می گویند زیرا کمتر از آنها می‌شود.

در برنامه‌های تلویزیونی و سینما استفاده کرد آن هم به دلیل نزدیکی عروسک گردان با عروسک بوده است.این شیوه ی نمایشی بیشتر مخاطب بزرگسال دارد اما کودکان عاشقان واقعی عروسک هستند و اگر برای انها طراحی و ساخته شوند مورد توجه آنها هم قرار میگرد.

محقق و نویسنده رضوان سنجابی

در فضای مجازی ما را دنبال کنید

عروسک گاندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *