عروسک های نمایشی(پاپت)

عروسک نمایشی یا پاپت چیست و چند نوع است؟

عروسک نمایشی(پاپت) عروسکی است که با آن به اجرای نمایش می پردازند. در واقع هر عروسکی که بتوان دست ها سر و پاها و بدن آن را توسط عروسک گردان برای انتقال حس و بیان عروسک‌گردان استفاده کرد را عروسک نمایشی(پاپت)می‌گویند.

عروسک نمایشی گونه‌های مختلفی دارد و در هر حالتی می توان با آن نمایش اجرا کرد با عروسک های معمولی و اسباب بازی ها تفاوت دارد عروسک های نمایشی را می‌توان به عروسک انگشتی عروسک دستکشی عروسک ماریونت عروسک ماپت عروسک های خیمه شب بازی تقسیم کرد.عروسکهای حرفه ای تری مانند عروسک های تاپ تیبل رومیزی نیز از گونه‌ای از عروسکهای نمایشی است.

گاهی اوقات عروسکهای نمایشی به غیر از آن که می‌تواند چشم ها دست ها و پاهای آنها تکان داده شود با ساخت تکنیک های حرفه ای میتوان ابروها و اعضای دیگر عروسک را نیز توسط عروسک‌گردان تکان داد.

گاهی عروسک‌گردان می تواند یک نفر باشد برای تکان دادن یک عروسک و گاهی برای تکان دادن یک عروسک باید دو تا شش یا حتی بیشتر عروسک گردان داشته باشیم.

برای ساخت عروسک نمایشی پاپت میتوان از هر نوع متریالی استفاده کرد ولی اولویت برای ساخت عروسک نمایشی پاپت متریالیهایی است که سبک و قابل انعطاف پذیر باشند و این به خلاقیت و دسترسی عروسک ساز بستگی دارد.

معمولا از عروسکهای کوچک برای جلوی دوربین و از بزرکترها برای نمایش  سالنی استفاده میشود و بسته به هر نوع کاری متفاوت میباشد.

محقق و نویسنده رضوان سنجابی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *