عروسک فک زن(ماپت)

جیم هنسن یک عروسک ساز امریکایی است که با خلاقیت فراوان عروسک نمایشی فکزن به نام ماپت را برای اولین بار ساخت .ماپت (muppet)از ترکیب پاپت(puppet)به معنای عروسک نمایشی یا عروسک فک زن و عروسک تئاتری (marionette)نام گذاری و ساخته شده است .ماپت دارای ویژگی های زیادی نسبت به عروسک های نمایشی دیگری است .

به دلیل استفاده از متریال اسفنجی این عروسک هم در صورت  و هر در بدن دارای انعطاف زیادی است که این موضوع باعث زنده بودن عروسک میشود.

این شیوه نمایشی که برای اولین بار با عروسک های رنگارنگ و زیبایی در برنامه امریکایی ماپت شو به جهان نشان داده شد انقلاب بزرگی در شیوه ساخت و اجرای عروسک داشت .داخل بدن عروسک خالی است و دست عروسک گردان از بدن رد شده و وارد فک میشود و عروسک گردان با انگشتان خود دهان عروسک را تکان میدهد و بدن عروسک را مچ تا آرنج عروسک گردان استوار و پر میکند .

و اغلب دستان عروسک با میله ای که به دستانش متصل است با دست دیگر  عروسک گردان حرکت داده میشود.

اینکه دهان عروسک تکان میخورد حس زنده بودن بیشتری به مخاطب القا میکند .و دستان عروسک نیز هماهنگ با دهان و حرکات بدن عروسک برای انتقال حس و هیجانات درونی عروسک بسیار در ایجاد حس به مخاطب کمک میکند ودر واقعه مخاطب زنده بودن  این شیوه عروسک را بیشتر میتواند درک کند به همین دلیل عروسک ماپت مخاطب بیشتری نسبت به عروسک های نمایش دیگری دارد .
می تواند یک عروسک بسیار خوب برای تلویزیون و سینما باشد به دلیل زنده بودن این عروسک و القاء بیشتر حرکات انسانی حتی در کنار بازیگران هم می تواند یک کاراکتر بسیار قوی عمل کند.  ۱۹۷۶ نخستین بار دربرنامه ماپت شو به سفارش یک شرکت انگلیسی و به صورت مجموعه دنباله دار این ماپت ها ساخته و طراحی شدند.

برای اولین بار در ایران نیز این عروسک ساخته و جلوی تلویزیون رفته است که نه تنها کودکان بلکه بزرگسالان هم عاشق این عروسک‌ها شده‌اند بهترین نمونه داخل ایران را اگر بخواهیم مثال بزنیم برنامه کلاه قرمزی است البتّه عروسک جناب خان هم می‌تواند یکی از موفق‌ترین عروسک های ماپت در برنامه های تلویزیونی ایران نام برده شود.

محقق و نویسنده رضوان سنجابی


.

https://www.aparat.com/v/oCQBt

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *